Zapobieganie odleżynom. Materac przeciwodleżynowy

Rehabilitacyjne łóżko elektryczneOdleżyny są zmorą osób przykutych do łóżka. Bolesne zaczerwienienia na skórze pojawiają się od jej ciągłego nacisku na materac, a zaniedbane mogą przekształcić się w jątrzące się, groźne rany. Profilaktyka przeciwodleżynowa jest więc niezwykle istotna. Wśród wielu produktów wspomagających walkę z tym zjawiskiem ostatnio coraz większą popularność zyskuje materac pneumatyczny.

Materac pneumatyczny

Jak działa materac pneumatyczny? Zasada jest banalnie prosta. Jest on podzielony na kilka komór. W komorach co jakiś czas zmienia się ciśnienie powietrza, co sprawia, że za każdym razem inna część materaca mocniej podpiera ciało. Zmiana ciśnienia w materacu dodatkowo działa jak masaż dla ciała, dzięki czemu jest ono lepiej ukrwione. Kolejną istotną rzeczą jest to, że materac ma bąbelkową powierzchnię. Dzięki temu skóra nie poci się tak mocno. Powietrze cyrkuluje pomiędzy bąbelkami i delikatnie ją schładza. Materac pneumatyczny może stanowczo ulżyć choremu przy odleżynach I stopnia. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, że w razie pogorszenia się stanu odleżyn należy wezwać lekarza, by zadecydował o ich dalszym leczeniu.

Inne produkty

W walce z odleżynami warto stosować również inne produkty przeciwodleżynowe. Warto zaopatrzyć chorego również w dmuchane kręgi, które podkłada się pod newralgiczne miejsca, by je odciążyć od nacisku. Dmuchany krąg możemy podłożyć np. pod kość ogonową, by nacisk z niej przeniósł się na zdrową skórę wokół. Dobre sklepy medyczne w ofercie posiadają też mniejsze poduszki pneumatyczne, dostosowane do potrzeb osób, które np. jeżdżą na wózku inwalidzkim i mogą chociaż w minimalnym stopniu poruszać się same. Oczywiście nawet najlepsze produkty nie zastąpią zabiegów rehabilitacyjnych takich jak masaże czy ćwiczenia, oraz substancji takich jak specjalne kremy przeciwodleżynowe. Osoba opiekująca się chorym powinna robić co może, by zapewnić leżącemu maksymalny komfort i nie dopuścić do powstawania odleżyn.