Jak wygląda kąpiel osoby niepełnosprawnej ruchowo?

poręcz pod prysznicDla zdrowej osoby kąpiel jest czynnością na tyle prozaiczną i zwyczajną, że nie zastanawiamy się nad mogącymi pojawić się trudnościami, w przypadku osób niepełnosprawnych.

Tymczasem kąpiel osoby ograniczonej ruchowo to przedsięwzięcie logistyczne, wymagające czasu, cierpliwości oraz wielu dodatkowych akcesoriów.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy prysznic w miejsce wanny; choremu będzie dużo łatwiej do niego wejść.

Dzięki poniższym wskazówkom, zapoznasz się z tym, jak wygląda kąpiel osoby niepełnosprawnej ruchowo. Być może te umiejętności przydadzą się w przyszłości.

Akcesoria

Regularne kąpiele wpływają nie tylko na poprawę zdrowia i kondycji chorego, lecz również na jego psychiczne samopoczucie.

Aby ułatwić choremu toaletę pod prysznicem, wyposażmy się w taboret prysznicowy, a w łazience zainstalujmy poręcze. Jeśli chory musi korzystać z wanny, zamontujmy na niej specjalną ławkę wannową.

Wyjątkową rolę podczas kąpieli spełnia krzesło pod prysznic z oparciem. Dzięki niemu chory znajduje się cały czas w stabilnej pozycji, a my włożymy w czynność mycia chorego mniej wysiłku. Jego dodatkową zaletą są specjalne uchwyty i nóżki z grubej gumy.

O czym jeszcze pamiętać?

Zaopatrzenie się w akcesoria, ułatwiające kąpiel, nie wyczerpuje długiej listy koniecznych przygotowań, związanych z kąpielą osoby niepełnosprawnej ruchowo.

Pamiętajmy także o utrzymywaniu w łazience odpowiedniej temperatury; nie może być za niska, by nie wywoływała przeziębienia, ani zbyt wysoka, by nie prowadziła do omdleń czy zasłabnięcia. Warto wcześniej przygotować niezbędne pomoce; ręczniki czy płyny do kąpieli, a przed wprowadzeniem chorego pod prysznic sprawdzić temperaturę wody.

Kąpiel osoby niepełnosprawnej ruchowo nie powinna trwać zbyt długo, a po wyjściu spod prysznica pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się w łóżku, uprzednio dokładnie wytarty i osuszony.

Podstawą jednak kąpieli osoby niepełnosprawnej jest nasza czujność. Asystując takiej osobie, musimy stale kontrolować jej stan oraz samopoczucie, gdyż to my jesteśmy gwarantem jej bezpieczeństwa.