Kiedy wybrać kule, a kiedy laskę?

laskaNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu rehabilitacyjnego, którego zadaniem jest wspieranie chodu. W sklepach ortopedycznych możemy spotkać kule, laski, balkoniki rehabilitacyjne, trójnogi i czwórnogi. Co wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju urazu albo problemu zdrowotnego, który wymusza potrzebę dodatkowego wspierania chodu.
Zarówno laski, kule, jak i trójnogi i czwórnogi mają za zadanie stworzenie dodatkowego punktu podparcia (czasem wielu) dla ciała w pozycji wyprostowanej. To właśnie dzięki nim chory ma możliwość odciążenia bolącej nogi i utrzymania równowagi.

Kto potrzebuje takiego sprzętu?

Taki sprzęt przydaje się wszystkim osobom mającym problemy z narządami ruchu:

• złamania nóg
• skręcenia stawów
• choroby stawów biodrowych i kolan
• reumatyzm
• amputacja
• zwyrodnienia stawów

Równie istotny jest dla osób, które cierpią na:

• zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
• zaburzenia błędnika

Dla kogo laska?

Jest najlepsza dla osób starszych. Produkowane są laski zarówno do prawej, jak i lewej ręki, można nabyć nawet laski składane. Trzyma się je dłonią, dają podparcie w jednym punkcie, więc są najbardziej podstawowym rodzajem wsparcia. Wszystkie osoby potrzebujące mocniejszego wsparcia, powinny wybrać laski w formie trójnogu lub nawet czwórnogu.

Dla kogo kule?

Kule są stosowane u osób po przebytych urazach, po operacjach bądź w trakcje rehabilitacji.
Kule występują w trzech wariantach: pachowym, łokciowym i uchylnym. Najczęściej używa się kul łokciowych, ponieważ są dla naszego zdrowia najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ale aby z nich korzystać, trzeba mieć sprawne dłonie i nadgarstki.
Kule uchylne działają na takiej samej zasadzie, obejmują jednak ruchomą obejmą łokcie. Niewątpliwym atutem tego rodzaju kul jest to, że aby zwolnić dłonie, nie trzeba ich odkładać na bok, gdyż ciągle utrzymywać się będą na łokciach. Jednak ta zaleta może stać się wadą podczas upadku, ponieważ nie ma możliwości ich szybkiego odrzucenia.
Jeśli pacjent nie ma możliwości wspierania się na dłoniach, wykorzystuje się kule pachowe. Należy pamiętać, żeby nie korzystać z nich nadmiernie, ponieważ powodują ucisk na nerwy przebiegające pod pachami.