Jak wybrać balkonik dla seniora?

rf-100-300x260Balkonik dla seniora to urządzenie wykorzystywane w rehabilitacji ruchowej. Przeznaczony jest dla osób starszych, zmagających się z zaburzeniami narządów ruchu. Ograniczenia ruchowe mogą być przyczyną problemów z samodzielnym poruszaniem się lub utrzymywaniem równowagi. W takich przypadkach balkoniki są skutecznym rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na poczucie swobody, samodzielności i bezpieczeństwa. Nie tylko wspomagają proces chodzenia i codziennego funkcjonowania, ale również wykorzystywane są w zabiegach, rozpoczynających pionizację i lokomocję po urazach.

Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych

1. Balkonik sztywny. To sprzęt pomocniczno-rehabilitacyjny, zapewniający odpowiednią pionizację. Charakteryzuje się wyjątkowo stabilną i wytrzymałą konstrukcją. Najczęściej wykonywany jest z aluminium, a jego połączenia są dodatkowo wzmacniane. Balkonik tego rodzaju jest statyczny i opiera się na czterech nóżkach, wyposażonych w gumowe nakładki antypoślizgowe. Użytkowanie balkoników sztywnych wymaga ich odrywania od ziemi przy każdym kroku. Rekomendowany jest dla osób z zaburzeniami równowagi.
2. Balkonik kroczący. Jego największą zaletą jest dopasowywanie się do ruchów użytkownika. Balkonik kroczący poprawia mobilność chorego i umożliwia zachowanie możliwości motorycznych. Rekomendowany jest dla osób, które nie mają wystarczająco dużej siły, by użytkować balkonik sztywny.
3. Balkonik na kółkach. Można go swobodnie wykorzystywać zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, ale pod warunkiem, że użytkownik nie ma problemów z równowagą i zachował dość dobrą kondycję mięśni nóg oraz rąk. Balkoniki na kółkach są mniej stabilne niż poprzednie modele, ale umożliwiają szerszy zakres ruchu i bardziej dynamiczne użytkowanie.

Balkoniki rehabilitacyjne w wypożyczalni medycznej

Balkoniki rehabilitacyjne można nabyć w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Warto rozważyć możliwość skorzystania z refundacji NFZ. Korzystną alternatywą jest wypożyczalnia medyczna. Wynajem sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego to rozwiązanie ekonomiczne i praktyczne. Skorzystanie z oferty wynajmu balkoniku rehabilitacyjnego w wypożyczalni medycznej to dobra opcja w przypadku tymczasowej potrzeby.

Kupując lub wypożyczając balkonik dla osób starszych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należy do nich przede wszystkich wysokość, która musi być przystosowana do wzrostu seniora. Wysokość uchwytów powinna znajdować się na wysokości bioder pacjenta. Ważna jest także mobilność sprzętu – powinien być stosunkowo lekki oraz składany, aby umożliwić bezproblemowy transport. Za ciężar urządzenia w dużej mierze będzie odpowiadał materiał, z jakiego został wykonany i z tego względu warto wybierać modele aluminiowe. Nie zapomnijmy także zapoznać się z zasadami gwarancji.