Opiekując się osobą starszą, z różnego rodzaju dysfunkcjami ruchu jedną z najistotniejszych rzeczy, jakie należy zapewnić pacjentowi to godne warunki życia na co dzień i tak zorganizowanie przestrzeni domowej, aby jak najwięcej czynności podopieczny mógł wykonywać samodzielnie. Ta samodzielność wynika z troski o zachowanie ciała i psychiki w dobrej, nienagannej kondycji. W jaki sposób wózki toaletowe mogą pomóc w opiece nad osobą o obniżonej sprawności ruchowej?

Czym wózek toaletowy różni się od krzesła?

Wózek toaletowy w odróżnieniu od krzesła może być przemieszczany razem z pacjentem, przez co, w o wiele większym stopniu zapewnia poziom komfortu psychicznego i prywatności. Wykonany jest z materiałów, które łatwo jest utrzymać w czystości. W sytuacji, kiedy pacjent nie ma możliwości samodzielnie siadać, wstawać, korzystać nie tylko z toalety, ale także wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne korzystanie z wózka toaletowego jest jednym z tych rozwiązań, które będą nie tylko higieniczne, ale także da elementarne poczucie intymności tak ważne dla każdego człowieka.

Nowoczesne wózki toaletowe i toaletowo-prysznicowe ułatwiają znacznie opiekunom wykonywanie codziennej asysty. Pojazdy te są dobrą alternatywą dla nakładek na sedes, wannę, wszelkiego rodzaju balkonów, podpór. Są one nie tylko trwałe i odporne na zniszczenia mechaniczne, ale przede wszystkim wysoce stabilne i bezpieczne również w momencie użytkowania ich bez nadzoru opiekuna.

W jaki sposób wybrać wózek toaletowy?

Mnogość rozwiązań sprawia, że decydując się na wózek toaletowy, dobrze jest zwrócić uwagę na jego wykonanie. Chodzi tu o dokładne określenie maksymalnego obciążenia wózka czy regulację wysokości. Dobrej klasy akcesoria toaletowe pomagające w przemieszczaniu się podopiecznych są zaopatrzone w różnego rodzaju hamulce i blokady, pozwalające na unieruchomienie wózka w danym ustawieniu. W przypadku osób niepełnosprawnych olbrzymie udogodnienie praktyczne będzie mieć chowany podnóżek.