Wózek inwalidzki. Wynająć czy kupić?

Wózek inwalidzki
Tysiące osób w Polsce mają pod opieką osobę, która nie jest w stanie samodzielnie chodzić. Pacjenci, którzy nie są na stale przykuci do łóżka często chętnie poruszają się na wózku inwalidzkim, aby być chociaż odrobinę samodzielnymi. Wiele rodzin w związku z tym zastanawia się, czy warto jest kupić taki wózek. Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.

Zakup wózka

Wózki inwalidzkie są dość drogie, dlatego planując zakup, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Jeśli stan osoby, którą się opiekujemy nie rokuje poprawy, zakup wózka jest oczywiście dobrym pomysłem. Umożliwi on choremu nie tylko w miarę swobodne poruszanie się po domu i okolicy, ale również ułatwi opiekę nad chorym jego najbliższym. Nowoczesne wózki inwalidzkie łatwo się składają, dzięki czemu można je zabrać do samochodu czy samolotu nawet na dłuższy urlop. Zakup wózka jest też dobrym pomysłem wtedy, gdy pacjent w niedługim czasie wyzdrowieje, jednak w rodzinie znajduje się też starsza osoba, która zaczyna mieć problemy z samodzielnym chodzeniem. W tym przypadku wózek przyda się na okres rehabilitacji młodszej osobie, a gdy nadejdzie czas – będzie używał go senior.

Wynajem wózka

Niewiele osób wie o tym, że wózek inwalidzki można wynająć. Wynajem wózków inwalidzkich jest dobrym wyborem dla osób, które mają pod opieką kogoś, kogo stan wkrótce się poprawi. Często wynajmują je rodziny poszkodowanych w wypadkach, czy osób podczas rehabilitacji np. po operacji. Wynajem na krótki okres jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup. Generuje też mniej problemów: gdy wózek przestanie być potrzebny, po prostu oddajemy go do wypożyczalni. Nie musimy poświęcać czasu na jego sprzedaż, ani szukać odpowiedniego miejsca w domu na jego przechowywanie. Z wynajmu wózka korzystają często opiekunowie osób, które na co dzień chodzą o kulach lub z balkonikiem wtedy, gdy przewożenie niepełnosprawnego na wózku jest wygodniejsze i szybsze (np. poruszanie się po lotnisku, czy wizyta u lekarza w dużym centrum medycznym).