Wózek inwalidzki dla dziecka. Co wybrać?

V100-XL-C58-214x300Rodzice dzieci z ciężkimi, przewlekłymi chorobami prędzej czy później stają przed koniecznością zakupu wózka inwalidzkiego dla swojej pociechy. Dzięki niemu często poprawia się jakość życia rodziców, ale przede wszystkim dziecka, które może w miarę samodzielnie się poruszać. To nie raz daje mu ogromną chęć do walki z chorobą i zwykłą radość życia.

Czym kierować się przy wyborze wózka?

Obecnie producenci dostarczają na rynek wiele modeli wózków inwalidzkich, dedykowanych specjalnie dla najmłodszych pacjentów. Wózki są oczywiście mniejsze i lżejsze niż ich „dorosłe” odpowiedniki, dzięki czemu są łatwiejsze w obsłudze przez dzieci. Wybierając wózek, rodzice musza przede wszystkim wziąć pod uwagę schodzenie, na które cierpi dziecko. Lekarze chętnie doradzają rodzicom, jaki typ wózka lepiej sprawdzi się przy dziecku z chorobą układu kostnego, a jaki np. przy mózgowym porażeniu dziecięcym. Nowoczesne wózki inwalidzkie dla dzieci to modele, które „rosną wraz z dzieckiem”. Siedzisko można w łatwy sposób regulować, wózek posłuży mu więc przez długie lata. Warto zdecydować się na wózek dający tają możliwość, w przeciwnym razie wózek będzie trzeba zmieniać na większy za każdym razem, gdy maluch z niego wyrośnie. Wysokiej jakości wózek powinien też się stosunkowo łatwo składać, aby można go było wygodnie przewozić np. w bagażniku. Warto dobrze przyjrzeć się materiałom, z jakich jest wykonany. Pamiętajmy, że użytkowany na zewnątrz będzie się dość szybko brudził. Lepiej więc wybrać taki, który będzie łatwy w czyszczeniu i konserwacji.

Refundacja NFZ

Chociaż wózki inwalidzkie dla dzieci są dość drogie, rodzice mogą ubiegać się o refundację zakupu. Dziecko musi otrzymać skierowanie od specjalisty, a rodzice skompletować kilka różnych dokumentów. Model wózka należy dokładnie przedyskutować z lekarzem, aby był on zdrowy dla malucha i funkcjonalny. Rodzice dzieci niepełnosprawnych chętnie wspierają się też i dzielą wiedzą na różnego rodzaju forach internetowych. Warto więc poznać ich doświadczenia z wózkami przy opiece nad dzieckiem z podobnym schorzeniem.