Co warto wiedzieć o sanitarnych wózkach medycznych?

139E-217x300Sklepy medyczne oferują wiele typów sprzętu, który ułatwia funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz z ograniczeniami ruchowymi. Jednym z nich są specjalistyczne wózki medyczne o przeznaczeniu sanitarnym. To niezastąpione produkty w sytuacji, gdy chory wymaga pomocy podczas korzystania z toalety lub prysznica. Standardowe wózki inwalidzkie nie są przystosowane do użytku sanitarnego w przeciwieństwie do specjalistycznych wózków toaletowych lub toaletowo-prysznicowych. W sprzęt tego rodzaju warto zaopatrzyć się w zaufanym sklepie medycznym.

Wózek toaletowy transportowy

Medyczny wózek toaletowy pełni dwie funkcje. Po pierwsze jest sprzętem pomocniczym, ułatwiającym codzienną higienę użytkownika. Po drugie umożliwia transport chorego przy pomocy osoby towarzyszącej. Wózek toaletowy przeznaczony jest dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu, dla których samodzielne poruszanie się jest utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Osoby z niepełnosprawnością lub ograniczeniami ruchowymi nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do toalety i z niej skorzystać. Rozwiązaniem są medyczne wózki sanitarne, dzięki którym codzienne zabiegi higieniczne stają się dużo prostsze.

Parametry wózków toaletowych można dostosować do potrzeb i możliwości chorego. Ich konstrukcja przypomina tradycyjny wózek inwalidzki z tą różnicą, że wyposażona jest w wygodny pojemnik sanitarny pod siedziskiem. W ten sposób klasyczny wózek został zintegrowany z funkcją sedesu. Obrotowe koła z hamulcami umożliwiają wygodne najeżdżanie na sedes i bezproblemowe załatwienie potrzeb fizjologicznych. Siedzisko i podłokietniki są tapicerowane, zapewniając maksymalny komfort użytkowania. Stalowa rama jest malowana proszkowo i dzięki temu odporna na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne, wynikające z długotrwałej eksploatacji. Wózki toaletowe mogą być dodatkowo wyposażone w stabilizator, paski stabilizujące, uchwyty na stawy lub pasy na podnóżki. Są lekkie oraz łatwe w czyszczeniu i transporcie.

Wózek prysznicowy

Innym rodzajem medycznych wózków sanitarnych są wózki prysznicowe. Sprzęt tego rodzaju przystosowany jest do użytku w kabinie prysznicowej i odporny zarówno na długotrwałe działanie wody, jak również detergenty i środki myjące. Konstrukcja siedziska i podłokietników wykonana jest z nieprzemakalnych materiałów, a aluminiowa rama nie ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Jest całkowicie odporna na korozję i rdzę. Wózki prysznicowe oraz toaletowo – prysznicowe gwarantują poczucie swobody i bezpieczeństwa. Posiadają niezbędne atesty i są zgodne z międzynarodowymi normami. Konstrukcja krzyżakowa ramy umożliwia wygodne składanie, a podłokietniki są zazwyczaj demontowalne. Dodatkowym udogodnieniem jest regulowany docisk hamulców.