Urlop z osobą ograniczoną ruchowo

Urlop z osobą ograniczoną ruchowoWiększość osób, które pracują na etacie, nie może doczekać się upragnionego urlopu. Zazwyczaj w tym czasie planują one wyjazdy w różne zakątki Polski, lub dłuższe wycieczki za granicę. Czasami zdarza się jednak, że jeden z członków rodziny ulega wypadkowi, lub pogarsza się jego stan zdrowia i ma problemy z poruszaniem się. Czy ograniczenie ruchowe dyskwalifikuje go z wzięcia udziału w wycieczce? Oczywiście, że nie!

Wózek inwalidzki

Aby wyjazd był komfortowy i bezstresowy zarówno dla osoby z ograniczeniem ruchowym, jak i jej rodziny, warto zabrać na niego wózek inwalidzki. Dzięki niemu osobę niepełnosprawną będzie można wygodnie i szybko przetransportować przez lotnisko, gdy nagle zmieni się gate do samolotu, a także zabrać na zwiedzanie zabytków, które są przystosowane do osób z ograniczeniami ruchowymi. Osoba niepełnosprawna nie będzie stresowała się, że nie poradzi sobie z wejściem gdzieś o kulach lub że zbraknie jej sił na powrót. Rodzina z kolei będzie cieszyła się, że chory może uczestniczyć w wyjeździe, jest cały czas pod jej opieką, a do tego jest w miarę samodzielny. Wózek inwalidzki, nawet jeśli nie był do tej pory potrzebny w zwykłym, domowym życiu, na urlopie okazuje się niezastąpiony.

Wynajęcie wózka

Kupno wózka inwalidzkiego jest dla wielu rodzin problematyczne przez stosunkowo wysokie ceny profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. Na szczęście jednak w każdym większym mieście działa wypożyczalnia wózków inwalidzkich, w której wózek można wynająć na kilka dni lub miesięcy. Obsługa wypożyczalni dokładnie wyjaśni nam, jak obsługuje się wózek i doradzi, jak obchodzić się z nim podczas podróży. Wynajęcie wózka nie tylko jest tańsze niż jego zakup, ale także generuje mniej problemów. Gdy wózek przestanie być potrzebny, po prostu oddajemy go do wypożyczalni i nie musimy martwić się, czy uda nam się go sprzedać lub gdzie możemy przechowywać go na tzw. czarną godzinę. Rodziny opiekujące się osobami z ograniczeniami ruchowymi zawsze powinny pamiętać o tej możliwości, nie tylko podczas sezonu urlopowego.