Po co stosuje się nakładki toaletowe na sedes? 

clipper-iii-3-300x300Korzystanie z sanitariatów oraz z toalety może być problematyczną czynnością dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością. Aby ułatwić im poruszanie się po własnym mieszkaniu, powstają różne nowoczesne urządzenia i przedmioty, na które warto zwrócić uwagę, opiekując się taką osobą. Opiekun powinien dołożyć wszelkich starań, żeby tak prozaiczna czynność, jak korzystanie z toalety, nie była dla pacjenta wyzwaniem nie do osiągnięcia. Niemożność samodzielnego wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego, wpływa bowiem bardzo negatywnie na psychikę chorego. Odpowiedzią na te potrzeby są podwyższające nasadki toaletowe na sedes.

Nasadka na sedes – w jaki sposób pomaga?

Podwyższona nasadka sedesowa jest dużym ułatwieniem dla osób, które mają problemy z siadaniem, wstawaniem i płynnym poruszaniem się. Tradycyjne muszle sedesowe są bardzo niskie, dlatego zastosowanie nakładki podwyższającej toaletę, jest zdecydowanym ułatwieniem. Zbyt niska pozycja muszli klozetowej oprócz niewygody związanej z siadaniem i wstawaniem z niej, może powodować występowanie bólu – na przykład u osób z chorymi stawami, kolanami, biodrami czy kręgosłupem. Zbyt niska toaleta jest również barierą dla osoby poruszającej się o kulach. Nieodpowiednia wysokość sedesu zwiększa ryzyko upadku, a podwyższenie muszli klozetowej sprawia, że wstawanie z niej jest o wiele łatwiejsze.

Nasadkę trzeba dopasować do użytkownika. Najważniejszy jest tu jego wzrost. Podczas poszukiwań odpowiedniej nasadki, należy kierować się następującą wskazówką: podczas siedzenia na nasadce stopy powinny przylegać płasko do ziemi, a kolana układać się pod kątem ok. 90 stopni.

Jaka powinna być?

Najważniejsze cechy dobrej nasadki na toaletę:

• zwarta i trwała konstrukcja
• solidność wykonania
• nowoczesny system mocowania nasadki, zapewniający stabilność – np. przednie sprzączki lub zaciski boczne
• system mocowania nie może utrudniać czyszczenia
• tworzywo, z jakiego została wykonana, powinno być przyjazne dla skóry, czyli hipoalergiczne oraz antybakteryjne
• powinny być odpowiednio wyprofilowane – specjalne zagłębienia, wycięcia w przedniej i tylnej części nakładki mogą ułatwić higienę intymną