Łóżka rehabilitacyjne stanowią specjalistyczny sprzęt, służący poprawie jakości życia osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych czy też po przebytych ciężkich urazach. Ich zadaniem jest nie tylko pomoc w radzeniu sobie z obowiązkami dnia codziennego, ale również ułatwienie opieki nad pacjentem w warunkach domowych. Jakie są rodzaje łóżek rehabilitacyjnych?  

Drewniane czy metalowe łóżko rehabilitacyjne

Łóżka rehabilitacyjne podzielić można ze względu na materiał wykonania czy też rodzaj sterowania. Najpopularniejszymi modelami są wersje drewniane, które najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych. Wyglądem przypominają nieco pojedyncze łóżka tradycyjne, ale wyróżniają się wysokością oraz umieszczeniem konstrukcji na czterech kółkach. W szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych najczęściej spotyka się jednak metalowe łóżka, gdyż są one łatwiejsze w czyszczeniu i dezynfekcji, a więc lepiej sprawdzą się w warunkach szpitalnych.

Zarówno drewniane, jak i metalowe łóżka przeznaczone do rehabilitacji, posiadają – w zależności od modelu – poręcze boczne, które chroni osobę chorą przed ewentualnym wypadnięciem. Dodatkowo obowiązkowym elementem tego typu sprzętu jest regulacja kąta nachylenia oparcia czy wysokości materaca. Takie funkcje odgrywają ogromną rolę w opiece nad chorym, bowiem ułatwiają przeprowadzenie rehabilitacji, samodzielne wstawanie, przenoszenie czy zmianę pozycji. Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę również na opcję sterowania – czy jest manualna, czy też działa na pilot.

 Wyposażenie

Różnice między poszczególnymi modelami łóżek do rehabilitacji można dostrzec także w ich wyposażeniu. Często są one podzielone na segmenty, mogą mieć wysięgnik z uchwytem, który ułatwia podnoszenie się. Tak specjalistyczny sprzęt powinien zostać dobrany i dostosowany do wagi, wzrostu oraz rodzaju schorzenia pacjenta. Na rynku dostępne są specjalne modele przeznaczone dla osób chorych na Alzheimera, niepełnosprawnych lub objętych opieką paliatywną.