Rajstopy przeciwżylakowe. Czy naprawdę działają?

zylakiPodkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe są powszechnie stosowane w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. W tym celu zaleca się również inne metody leczenia uciskowego, takie jak opaski czy bandaże. Chociaż wiele osób jest sceptycznie nastawionych do ich skuteczności, produkty te przynoszą ogromną ulgę osobom cierpiącym na żylaki, a wielu z nich wręcz umożliwiają chodzenie.

Jak działają produkty przeciwżylakowe?

Działanie produktów przeciwżylakowych oferowanych przez każdy dobry sklep medyczny nie jest skomplikowane. Rajstopy uciskają nogi, a to sprawia, że żyły znajdujące się blisko powierzchni skóry zapadają się i krew przemieszcza się do tak zwanych żył głębokich. Krew z żylaków wycofuje się i sprawniej wraca do serca. Terapia uciskowa, najprościej mówiąc, ułatwia powrót krwi z kończyn do tułowia. Dzięki produktom przeciwżylakowym na nogach nie tworzą się obrzęki, ponieważ płyn z krwi nie ma jak wydostać się poza naczynia. Kupując rajstopy lub podkolanówki uciskowe, należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej siły nacisku. Najlepiej jest kupić je w dobrym sklepie medycznym. Specjaliści pomogą dobrać nam produkt odpowiednio do schorzenia. W dodatku będziemy mieć pewność, że rajstopy posłużą przez dłuższy czas, nie tracąc swoich właściwości uciskowych.

Kiedy można stosować terapię uciskową?

Terapia uciskowa jest wskazana dla osób, które cierpią z powodu żylaków i którym pojawiają się na nogach pajączki. Rajstopy czy pończochy przeciwżylakowe przyniosą też ulgę w uczuciu ciężkich i zmęczonych nóg. Pomogą również w przypadku obrzęków, mogą je nosić także kobiety w ciąży. Terapię uciskową zaleca się osobom ze skłonnościami do zawrotów głowy po szybkim wstaniu z łóżka (tzw. hipotonia ortostatyczna). Wiele osób używa podkolanówek podczas długiej podróży w pozycji siedzącej. Terapia uciskowa jest pomocna przy gojeniu się oparzeń i blizn. Lekarze zalecają produkty przeciwżylakowe osobom chorym na cukrzycę oraz tym, którzy mają skórne problemy dermatologiczne. Przeciwskazaniem do noszenia tego typu produktów jest zarostowa niewydolność żylna kończyn dolnych. W jej przypadku rajstopy mogą zaszkodzić pacjentowi.