Profilaktyczne badanie stóp
Podoskopia
Stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie ciała zarówno w czasie chodu jak i spoczynku. Najważniejszy okres kształtowania się stopy to okres przedszkolny oraz wczesnoszkolny.
W wieku około 12-u lat przybiera ona postać prawie dorosłą, lecz ostateczne kostnienie następuje do 18-ego roku życia. Prawidłowo wysklepiona stopa jest: elastyczna i sprężysta, amortyzuje mikrourazy i wstrząsy powstające na skutek chodu, biegu czy skoków, sprawia, że chód jest lekki i sprężysty oraz pełni funkcję ochronną przed przenoszeniem wstrząsów na kręgosłup, stawy kolanowe i biodrowe. Nieprawidłowa budowa stopy często eliminuje osoby z wielu dziedzin życia społecznego oraz zawodowego, na skutek obniżenia sprawności fizycznej .
Czym jest podoskopia?
- Szybkie, nieinwazyjne i proste w wykonaniu badanie stóp pacjenta, ocena wad chodu, pozwalające na wykrycie wrodzonych i nabytych wad stóp u dzieci i młodzieży, a u dorosłych określenie zmian zniekształcających w obrębie stóp.
- wczesne wykrycie wady, daje pewne i szybsze postępy leczenia. Właściwie i szybko prowadzona korekcja i leczenie, daje pewność, że już w wieku szkolnym zakończymy postępowanie lecznicze.
Uzyskane wyniki można archiwizować i porównywać z badaniami kontrolnymi. Na podstawie badania podoskopowego planuję postepowanie lecznicze, w postaci zaopatrzenia ortopedycznego (odpowiednio zaprojektowane wkładki) .
Badanie przebiega w 3 fazach:
- oglądanie , badanie manualne
- badanie statyczne komputerowe , podoskop z kamerą
- badanie czynnościowe , odcisk z plantokonturografu
Do dyspozycji mamy:
- podoskop diagnostyczny z kamerą FullHD wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem w celu dokładnego określenia występującej wady czyli tzw. komputerowe badanie stóp
- plantokonturograf – daje możliwość odbicia konturu stóp na papierze metodą statyczną i dynamiczną
- badanie manualne polegające na przeprowadzeniu kilku testów diagnostycznych i dokładnym obejrzeniu stóp
Wkładki dynamiczne
Dlaczego wkładki dynamiczne?
Najczęściej pacjenci posiadają wady umiarkowane , tzn wynikające z osłabienia aparatu więzadłowo-mięśniowego. Potrzebują zastosowania umiarkowanych wyprofilowań , a nie wkładek wymuszających ustawienie stopy, które mogą spowodować rozleniwienie mięśni i dyskomfort. Dzięki zastosowaniu dynamicznych/ elastycznych wyprofilowań wysklepienia łuku podłużnego czy poprzecznego nie wpływamy na rozleniwienie mięśni , dlatego te rozwiązania są bezpieczne w przypadku korekty wad stóp i postawy. Wkładka „współpracuje” ze stopą pacjenta.
Jak działają dynamiczne wkładki ortopedyczne?
Dzięki odpowiednio stworzonemu modułowi stabilizacyjnemu – wysklepienia stopy cały czas pracują nie rozleniwiając mięśni i nie naprężając nadmiernie scięgien, nerwów w trakcie przetaczania stopy,
- odpowiednio wspierają i stymulują prawidłowe i neutralne ustawienie stopy
- chronią przed kontuzjami i bólem
- zabezpieczają przed mikro urazami stawów i wstrząsami (amortyzują)
- znajdują szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji