Profilaktyczne badanie stóp

Podoskopia

 

Stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie ciała zarówno w czasie chodu jak i spoczynku. Najważniejszy okres kształtowania się stopy to okres przedszkolny oraz wczesnoszkolny.

W wieku około 12-u lat przybiera ona postać prawie dorosłą, lecz ostateczne kostnienie następuje do 18-ego roku życia. Prawidłowo wysklepiona stopa jest: elastyczna i sprężysta, amortyzuje mikrourazy i wstrząsy powstające na skutek chodu, biegu czy skoków, sprawia, że chód jest lekki i sprężysty oraz pełni funkcję ochronną przed przenoszeniem wstrząsów na kręgosłup, stawy kolanowe i biodrowe. Nieprawidłowa budowa stopy często eliminuje osoby z wielu dziedzin życia społecznego oraz zawodowego, na skutek obniżenia sprawności fizycznej .

 

Czym jest podoskopia?

 • Szybkie, nieinwazyjne i proste w wykonaniu badanie stóp pacjenta, ocena wad chodu, pozwalające na wykrycie wrodzonych i nabytych wad stóp u dzieci i młodzieży, a u dorosłych określenie zmian zniekształcających w obrębie stóp.
 • wczesne wykrycie wady, daje pewne i szybsze postępy leczenia. Właściwie i szybko prowadzona korekcja i leczenie, daje pewność, że już w wieku szkolnym zakończymy postępowanie lecznicze.

Uzyskane wyniki można archiwizować i porównywać z badaniami kontrolnymi. Na podstawie badania podoskopowego planuję postepowanie lecznicze, w postaci zaopatrzenia ortopedycznego (odpowiednio zaprojektowane wkładki) .

 

Badanie przebiega w 3 fazach:

 • oglądanie , badanie manualne
 • badanie statyczne komputerowe , podoskop z kamerą
 • badanie czynnościowe , odcisk z plantokonturografu

Do dyspozycji mamy: 

 • podoskop diagnostyczny z kamerą FullHD wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem w celu dokładnego określenia występującej wady czyli tzw. komputerowe badanie stóp
 • plantokonturograf – daje możliwość odbicia konturu stóp na papierze metodą statyczną i dynamiczną
 • badanie manualne polegające na przeprowadzeniu kilku testów diagnostycznych i dokładnym obejrzeniu stóp

 

Wkładki dynamiczne

 

Dlaczego wkładki dynamiczne?

Najczęściej pacjenci posiadają wady umiarkowane , tzn wynikające z osłabienia aparatu więzadłowo-mięśniowego. Potrzebują zastosowania umiarkowanych wyprofilowań , a nie wkładek wymuszających ustawienie stopy, które mogą spowodować rozleniwienie mięśni i dyskomfort. Dzięki zastosowaniu dynamicznych/ elastycznych wyprofilowań wysklepienia łuku podłużnego czy poprzecznego nie wpływamy na rozleniwienie mięśni , dlatego te rozwiązania są bezpieczne w przypadku korekty wad stóp i postawy. Wkładka „współpracuje” ze stopą pacjenta.

 

Jak działają dynamiczne wkładki ortopedyczne?

Dzięki odpowiednio stworzonemu modułowi stabilizacyjnemu – wysklepienia stopy cały czas pracują nie rozleniwiając mięśni i nie naprężając nadmiernie scięgien, nerwów w trakcie przetaczania stopy,

 • odpowiednio wspierają i stymulują prawidłowe i neutralne ustawienie stopy
 • chronią przed kontuzjami i bólem
 • zabezpieczają przed mikro urazami stawów i wstrząsami (amortyzują)
 • znajdują szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji

 

Najczęściej sprzedawane :

CARE

HALLUX

OSTROG

COMFORT

CARE KID

D.CARE KID

WKŁADKI INDYWIDUALNE