Pomoc przy chodzeniu

web-Lyna-II-1-300x249Osoby starsze często miewają problemy z chodzeniem. Niewiele z nich chce jednak jeździć na wózku inwalidzkim. Dopóki mają chociaż resztki sił, próbują poruszać się na własnych nogach. Rodziny jednak martwią się, że wystarczy niewielkie potknięcie, aby ukochany dziadek czy babcia przewrócili się i doznali poważnych obrażeń. Dlatego też często kupują im pomoce lokomocyjne, dzięki którym starszym osobom jest łatwiej przemieszczać się na własną rękę.

Kule i laski

Sklepy oferujące sprzęt rehabilitacyjny zazwyczaj mają w swoim asortymencie różnego rodzaju kule i laski. O dziwo, wiele starszych osób uważa, że kule są nieeleganckie, kojarzą się chorobą i nie chcą z nimi chodzić na spacery. Za to laska według nich przystoi seniorowi i chętnie zabierają ją ze sobą. Zakup laski jest więc sprytnym pomysłem na to, by  przekonać staruszka do chodzenia z profesjonalną pomocą lokomocyjną, która zapewni mu chociaż odrobinę bezpieczeństwa przy poruszaniu się. Nowoczesne laski dają się złożyć, są więc bardzo poręczne. Zawsze należy pamiętać tym, aby nie zmuszać staruszka do używania danego sprzętu, gdyż możemy osiągnąć efekt inny od zamierzonego. Starajmy się przekonywać go, że korzystanie z kul czy laski służy jego zdrowiu, kondycji i bezieczeństwu.

Balkoniki

Najlepszą stabilizację podczas chodzenia zapewniają jednak balkoniki. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych modeli, warto więc zabrać ze sobą seniora do sklepu rehabilitacyjnego, by sam mógł wybrać ten najwygodniejszy dla niego. Najprostszą konstrukcją jest oczywiście zwykły balkonik na czterech nogach, który senior przestawia przed sobą idąc do przodu. Dostępna są także balkoniki na kółkach, które ułatwiają płynne przemieszczanie się. Niektórych z nich można w razie potrzeby używać także jako siedzisk. Nowoczesne balkoniki mają także zamontowane różnego rodzaju koszyczki, dzięki którym osoba starsza może wybrać się np. na drobne zakupy. Balkoniki, zarówno te prostsze i bardziej zaawansowane da się łatwo złożyć. Dzięki temu nie są problematyczne w transporcie i przechowywaniu.