Pieluchomajtki dla dorosłych. Co warto wiedzieć?

senifixplus-piktogram-afe22da8af215ed1df911eebedc144c9-3-300x300Używanie pieluchomajtek przez osoby dorosłe to w Polsce wciąż temat tabu. Nie powinno tak być. Sporo osób nie wie nawet o istnieniu takiej rzeczy i cierpliwie znosi swoje problemy, unikając życia społecznego. Z kolei ci, którzy mają pod opieką osobę chorą, korzystającą z pieluchomajtek, nie zawsze wiedzą, jak powinno się je dobierać, by dobrze pełniły swoją funkcję. Warto poruszać ten temat częściej.

Jak używać pieluchomajtek?

Pieluchomajtki najczęściej są kupowane dla osób starszych, głównie tych, które cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera. Korzystają też z nich pacjenci przykuci do łóżka, którzy przeszli udar lub zawał. Wydawać by się mogło, że w korzystaniu z pieluchomajtek nie ma nic trudnego, pełnią bowiem one taką samą funkcję u osoby dorosłej, jak pieluszki u dziecka. Problem jednak jest nieco bardziej skomplikowany. Dorosłe osoby niechętnie przyznają się do problemów z kontrolowaniem oddawania moczu czy kału. Dlatego, zanim kupimy pieluchomajtki, warto nastawić psychicznie pacjenta na ich noszenie. Zazwyczaj trzeba też pokazać mu, jak zakłada się i zdejmuje pieluchomajtki tak, aby ich zawartość nie wydostała się na zewnątrz. Wymaga to cierpliwości, zrozumienia i poszanowania godności chorego tak, aby nie czuł się zażenowany i niepotrzebny. Opiekun osoby chorej powinien jej przypominać o częstej zmianie pieluchomajtek. Jeśli chory zaniedba ten obowiązek, podobnie jak u dziecka – pojawią się u niego bolące odparzenia. Niewiele osób również wie o tym, że o refundację pieluchomajtek można ubiegać się w NFZ.

Jak dobrać pieluchomajtki?

Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru pieluchomajtek, poprośmy o radę obsługę dobrego sklepu medycznego, która doradzi nam najlepszy produkt dla naszego podopiecznego. Pieluchomajtki zazwyczaj dobiera się pod kątem ich rozmiaru i chłonności. Nie mogą one uciskać chorego, gdyż będą mu sprawiały dyskomfort i doprowadzą do bolesnych obtarć. Nie powinny też być zbyt luźne, gdyż nie będą wtedy utrzymywały zawartości na swoim miejscu. Jeśli chodzi o chłonność, należy pamiętać o tym, że w lecie zazwyczaj więcej pijemy. Co za tym idzie, chory powinien w tym okresie używać pieluchomajtek o większej chłonności.