Kule ortopedyczne to przedmiot niezbędny do poruszania się zarówno osób po przebytym urazie, którzy są w trakcie rehabilitacji, jak i dla osób niepełnosprawnych. Podczas doboru kul powinniśmy zwracać uwagę na to, aby były dobrane odpowiednio do naszego wzrostu, a także stanu zdrowia. Warto pamiętać o tym, że kule powinny być dwie, dlatego wybranie tylko jednej kuli niekorzystnie wpłynie na stan zdrowia naszego kręgosłupa.

Jakie kule wybrać?

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje kul ortopedycznych:

  • Kule pachowe

Przeznaczone są dla osób, które mają niesprawne dłonie lub nie mogą się na nich bezpiecznie opierać oraz dobrze chwycić kuli. Zalecane w przypadku, gdy rehabilitacja wymaga całkowitego odciążenia jednej z kończyn. Bywa, że wybierane są przez osoby po amputacji kończyny dolnej. Co ważne, podczas użytkowania odczuwalny jest ucisk pod pachami. Może to znacząco wpłynąć na komfort, a także sprawiać ból.

  • Kule łokciowe

Częściej polecane przez lekarzy, a także chętniej wybierane przez osoby chore. Skuteczniej odciążają kończynę po urazach. Stosowane podczas leczenia, jak i przy chorobach zwyrodnieniowych.  Są dużo bardziej komfortowe.

Ważne aspekty

Kule mają również opcję regulacji wysokości. Jedną z opcji jest bolec wewnątrz rurki z mechanizmem na sprężynkę. Jednak tutaj przy zgubie ruchomego elementu możemy mieć później problem. Zdecydowanie lepszą opcją jest plastikowa obejma z metalowym bolcem. Co ważne, jest to również tańsza opcja.

Warto wspomnieć także o tym, że wytrzymałość kuli wynosi 130 kg, ale istnieją również modele, które udźwigną 150 kg. Ta informacja na pewno przyda się osobom, które zmagają się np. z nadwagą. Dzięki wybraniu odpowiednich kul ortopedycznych otrzymamy produkt na lata, a nasze pieniądze zostaną z pewnością dobrze przeznaczone.