Odkrywanie świata przez osoby niepełnosprawne nie musi być trudnym zadaniem. Dodatkowe wsparcie rodziny i odpowiednie przygotowanie do podróży gwarantuje niezapomniane przeżycia. Przy planowaniu wycieczki z osobą niepełnosprawną warto wziąć pod uwagę udogodnienia podczas przejazdu oraz przystosowanie pokoi hotelowych.

Środki lokomocyjne przyjazne niepełnosprawnym

Podróżowanie z osobą niepełnosprawną intelektualnie będzie się różnić od wycieczki z osobą na wózku inwalidzkim. W tym drugim przypadku należy uwzględnić rodzaj transportu. Na specjalne udogodnienia można liczyć podczas podróży:

  • pociągiem
  • samolotem
  • autokarem

Podróż pociągiem wymaga kontaktu z docelowym dworcem kolejowym. Za dostanie się do środka wagonu odpowiada wcześniej poinformowana drużyna konduktorska. Podobnie jest w podróży samolotem, przed którą należy skontaktować się z przewoźnikiem i poinformować go o stopniu niepełnosprawności. Najtańszą opcją jest podróżowanie autokarami, w których osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zniżki. Jednak tylko nieliczne autobusy posiadają odpowiednie udogodnienia zapewniające komfort podczas jazdy. Podczas dłuższej podróży warto samodzielnie zadbać o pomoce lokomocyjne dla niepełnosprawnych, takie jak kule czy podpórki.

Wybór odpowiedniego hotelu

Przed rozpoczęciem podróży warto zrobić odpowiedni research pod względem przystosowania hotelu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pokoje powinny być przestronne, a łóżka wysokością zbliżone do poziomu siedzenia osoby na wózku. W specjalnie dostosowanych łazienkach powinien znaleźć się ruchomy prysznic. Hotele przyjazne niepełnosprawnym powinny posiadać również ułatwione dojście do budynku, specjalne miejsca parkingowe oraz windy.