Opieka nad chorym. Odleżyny

odlezyny-300x116

Osoby przykute do łóżka z powodu choroby lub wypadku często są skazane na powstawanie odleżyn. Odleżyny to rany, które powstają na skórze w miejscu, które jest poddawane długotrwałemu naciskowi. Najczęściej pojawiają się na potylicy, kości ogonowej, pośladkach, piętach i łokciach. W początkowej fazie odleżyny to po prostu zaczerwienione, stwardniałe place na skórze, które sprawiają dyskomfort choremu. Zaniedbane jednak przeradzają się w jątrzące rany i mogą być nawet przyczyną zgonu.

Jak zapobiegać odleżynom?

Przede wszystkim osoba przykuta do łóżka nie powinna stale uciskać tych samych miejsc. Co 2-4 godziny powinna ona zmieniać pozycję. W przypadku osób, które są całkiem sparaliżowane, muszą być one układane w innej pozycji przez opiekuna. Dla osób, o ograniczonej sprawności warto rozważyć wynajem łóżka rehabilitacyjnego. Jego konstrukcja ułatwia choremu samodzielne podciągnięcie się i przyjęcie dogodnej pozycji. Warto również zadbać o higienę pościeli chorego. Nie powinny w niej znajdować się żadne okruchy ani drobne elementy, które dodatkowo mogłyby podrażniać skórę. W lecie warto zmienić pościelą na lżejszą i pilnować, aby się nie zaginała i nie uwierała chorego. Na odleżyny stosuje się też specjalne maści, które zapewniają skórze wilgoć, lecz pozwalają jej oddychać. Bardzo istotne są ćwiczenia z chorym. Kilka razy dziennie powinno się delikatnie zginać jego ręce i nogi, aby poprawić ich ukrwienie. Dobrze również masować miejsca, które są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn.

Najważniejsza jest profilaktyka

Wyżej opisane czynności są bardzo ważne, gdyż zapobiegają tworzeniu się zaawansowanych odleżyn. Skórę chorego trzeba jednak dokładnie obserwować, czy rany nie powiększają się. W przypadku trudniejszych odleżyn, z którymi opiekun nie może poradzić sobie powyższymi sposobami, należy wezwać lekarza. Specjalista oceni stan skóry i powie, jak należy postępować z trudnymi ranami. Zawsze należy pamiętać o tym, że im większe są odleżyny, tym większy ból sprawiają choremu.