Nowoczesne kule łokciowe. Czym się charakteryzują?

kule łokcioweKule rehabilitacyjne są przyrządem, ułatwiającym oraz umożliwiającym poruszanie się. Przeznaczone są dla osób, borykających się z dysfunkcją kończyn dolnych lub stanem po ich amputacji. Produkowane są z teleskopowych rurek aluminiowych. W rurkach tych wywiercono specjalne otwory, umożliwiające regulację długości podpór. Kule rehabilitacyjne można z łatwością dopasować do wzrostu.

Szczególnym rodzajem kul są nowoczesne kule łokciowe. Czym się charakteryzują?

Oparcie w łokciu

Kule łokciowe wykonuje się z metalu i tworzyw sztucznych. W tego typu sprzęcie rehabilitacyjnym to specjalna obręcz, umiejscowiona poniżej łokcia, stabilizuje rękę, trzymającą kulę.

Kule łokciowe coraz częściej zastępują te tradycyjne, ze względu na swoje właściwości. Posługiwanie się nimi jest bezpieczniejsze i przede wszystkim dużo bardziej komfortowe.

Wyposażone zostały bowiem w system podwójnej regulacji wysokości lub regulacji płynnej. Podpórka jest odchylona, opcjonalnie wyposażona w miękki uchwyt. Uniwersalna rękojeść posiada dwa odblaski, dzięki którym pacjent jest bezpieczny na drodze nawet po zapadnięciu zmroku.

W tego typu kulach stopka została wzmocniona stalową podkładką, dzięki czemu kula jest stabilna i bez obaw można się na niej oprzeć. Anodowane aluminium sprawia, że kule są lekkie. Wersja z amortyzatorem przeznaczona jest dla osób, mających szczególny problem z utrzymywaniem równowagi.

Chodzenie o kulach

Chodzenie o kulach, chociaż na pozór może wydawać się trudne, w istocie nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności, przy zachowaniu poniższych zasad:

  • zachowujemy pozycję wyprostowaną
  • kule trzymamy prawidłowo: ramię powinno być oparte na opasce, chwyt rączki powinien następować całą dłonią
  • kule rozstawiamy szerzej niż szerokość bioder
  • w czasie przenoszenia ciężaru ciała opieramy się na kulach
  • przemieszczając się, pamiętajmy, że środek ciężkości nie powinien wyprzedzać punktów podparcia kul

Dzięki nowoczesnej technice, przyrządy rehabilitacyjne stają się coraz bardziej przyjazne w użytkowaniu, podnosząc komfort życia chorych.