Nietrzymanie moczu to problem wielu ludzi już od dawnych czasów. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, często czują się niezrozumiane i osamotnione w walce z tym schorzeniem. Warto poznać przyczyny tego problemu, zanim zaczniemy z nim walczyć. Poznaj sposoby zapobieganiu katastrofie nietrzymania moczu!

Przyczyny nietrzymania moczu!

Nietrzymanie moczu inaczej nazywane gubieniem moczu, cechuje się wyciekaniem moczu z dolnych dróg moczowych. Jest to częsta przyczyna trudności higienicznych, które mogą nawet doprowadzić do poważniejszych schorzeń oraz do problemów socjalnych. Objawy wyciekania moczu mogą być spowodowane różnymi czynnikami, występować łącznie, wiązać się z innymi dolegliwościami oraz zależeć od takich chorób jak problemy z kręgosłupem, stanem zapalnym pęcherza, czy nawet spożywaniem leków. Bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu jest utrata właściwego podparcia podstawy pęcherza moczowego oraz cewki moczowej związanych z osłabieniem przepony moczowo-płciowej miednicy macicznej. Wzrastające ciśnienie w pęcherzu, spowodowane jest gromadzeniem się moczu, które jest bezpośrednio odpowiedzialne za rozpoczęcie zależnego od woli opróżnienia pęcherza moczowego.

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu?

Jest kilka powszechnych i skutecznych sposobów na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu. Przede wszystkim należy zacząć od unikania chłodu i przeciągów oraz siedzenia na zimnych powierzchniach. Zrezygnowanie z picia alkoholu oraz z palenia papierosów, będzie bardzo pomocne w walce z tym problemem. Dobrym sposobem jest również zadbanie o mięśnie dna miednicy, regularnie ćwicząc. Dodatkowa profilaktyka:

  • picie niegazowanej wody oraz herbat owocowych,
  • spożywanie dużej ilości błonnika, pełnoziarniste produkty, niełuskany ryż oraz warzywa, które zapewnią regularny dopływ wody do pęcherza,
  • kierowanie się do toalety, za każdym razem, gdy odczuwamy parcie na pęcherz.

Oczywiście nie ma granicy wiekowej, od której akceptować można nietrzymanie moczu, a zauważenie pierwszych objawów powinno być sygnałem do zwrócenia się o pomoc do specjalistów.