Niepełnosprawny w toalecie. Podstawowe udogodnienia 

Niepełnosprawny w toalecieObecnie niepełnosprawność ruchowa nie jest problemem, z którym nie można sobie poradzić. Można wyrównać wiele barier pod warunkiem, że przestrzeń będzie odpowiednio dopasowana do osoby niepełnosprawnej. Bardzo ważne jest dostosowanie podstawowych pomieszczeń, z których korzysta się najczęściej. Jakie udogodnienia mogą być stosowane w toaletach, aby były one bardziej użyteczne dla osób niepełnosprawnych?

Ułatwienia dla osób na wózkach inwalidzkich

Dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, najważniejszym udogodnieniem będzie odpowiednia powierzchnia, dzięki której możliwe są spokojne manewry. Łatwy dostęp do pomieszczenia będzie możliwy tylko w przypadku, kiedy zamontowane zostaną odpowiednio szerokie drzwi, a na podłodze nie będzie zbędnych progów, które utrudniłyby przejazd wózkiem. W łazienkach znajdujących się w domach prywatnych lub mieszkaniach bardzo ważne jest wykorzystanie rozwiązań, które ułatwią nie tylko dostanie się do wnętrza, ale także swobodne skorzystanie z toalety czy prysznica. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kabiny prysznicowej bez brodzika, dzięki czemu bez problemu będzie można zamontować w środku siedzisko, które ułatwi kąpiel. Ważne jest także, aby okolice prysznica wyłożone były specjalnymi matami antypoślizgowymi. Oprócz tego w domowych łazienkach, z których korzystać będą osoby niepełnosprawne, warto uwzględnić także takie kwestie jak:

  • odpowiednia wysokość umywalki,
  • wystarczająca ilość miejsca obok sedesu,
  • uchwyty w okolicy sedesu oraz prysznica, które ułatwiają przenoszenie się z wózka.

Obiekty publiczne dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych

Oprócz dopasowania przestrzeni domowej, w ostatnich latach ogromna waga przykładana jest także do udogodnień dla niepełnosprawnych w toaletach publicznych: urzędach, lokalach gastronomicznych, czy placówkach medycznych. Podstawowym wymaganiem w tym przypadku jest montaż specjalnych uchwytów w okolicy sedesu oraz umywalki. Można zauważyć, że praktycznie w każdej galerii handlowej, szpitalu, a także w innych obiektach pojawiają się osobne toalety dla niepełnosprawnych, które zaprojektowane są według konkretnych wytycznych. Świadomość w zakresie likwidowania barier staje się czymś zupełnie normalnym, a na rynku pojawia się coraz większa liczba firm oferujących wyposażenie do takich łazienek.