Materace pneumatyczne i ich charakterystyka

materac przeciwodleżynowyOdleżyny to powszechna dolegliwość, która dotyka często osób zmagających się z przewlekłymi chorobami. Wymagają one w zasadzie bezustannego przebywania w pozycji leżącej, chorzy narażeni są tym samym na niedotlenienie oraz martwicę tkanek miękkich w miejscach styku ciała z podłożem. Warto więc przeciwdziałać tego typu sytuacjom, stosując materace pneumatyczne, zwane inaczej przeciwodleżynowymi. 

Zalety materaców przeciwodleżynowych

Po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (leżąc) na ciele mogą się zacząć pojawiać nieestetyczne i często bolesne rany – to właśnie odleżyny. Pierwsze ich oznaki występują już po kilku dniach spędzonych w bezruchu, dlatego tak ważne jest zagwarantowanie choremu jak najbardziej komfortowego łóżka oraz materaca. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie korzystanie z materaca pneumatycznego. W opinii wielu specjalistów jest on najskuteczniejszą metodą zapobiegania tego typu schorzeniom. Do jego głównych zalet zaliczyć można:

  • zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza (zmniejszenie potliwości u chorego),
  • komfortowe rozłożenie ciężaru pacjenta na całej powierzchni materaca,
  • zapewnienie komfortu temperaturowego,
  • dużą elastyczność materiału (odporność na rozerwanie, brak niepotrzebnych złączeń).

Materace na odleżyny działają w oparciu o pracę specjalnej pompy (kompresora), dzięki której dochodzi do nieprzerwanej cyrkulacji powietrza między chorym a podłożem. Dobrej jakości materace pneumatyczne charakteryzują się możliwością zmiennej pracy kompresora (dlatego też nazywane są materacami zmiennociśnieniowymi). Wydajna pompa to absolutna podstawa – powinna być też na tyle cicha, by w żadnym momencie nie zakłócać komfortu chorego.

Rodzaje zmiennociśnieniowych materaców pneumatycznych

Wyróżnia się dwa rodzaje materaców na odleżyny: bąbelkowe oraz rurowe. Oba posiadają opcję regulacji ciśnienia w kompresorze w celu pobudzania krążenia. Co ważne, zarówno materace rurowe, jak i bąbelkowe zawierają wyłogi, które umożliwiają umieszczenie ich bezpośrednio na zwykłych materacach łóżkowych.