Osoby starsze, cierpiące na różne schorzenia, po przebyciu ciężkich urazów kręgosłupa czy z niepełnosprawnością muszą na co dzień korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który ułatwia im codzienne funkcjonowanie oraz pomaga w opiece. Kiedy należy zdecydować się na zakup lub wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego?

Przewlekła choroba

Osoby przewlekle chore wymagają specjalistycznej opieki i rehabilitacji, szczególnie jeśli choroba uniemożliwia poruszanie, warunkując spędzanie czasu głównie w pozycji leżącej. Wówczas nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do powstania odleżyn, zakażeń skóry czy przyczynić się do zwiększenia podatności na infekcje. Z dbałości o wygodę, godność oraz bezpieczeństwo pacjentów warto zdecydować się na zakup lub też wypożyczenie łóżka  rehabilitacyjnego, które poprawia komfort osoby chorej, a także ułatwia opiekę nad nią.

Sterowane automatycznie łóżko rehabilitacyjne usprawnia wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, przeprowadzenie rehabilitacji czy wstawanie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest samodzielność, jaką czuje pacjent, który sam decyduje o tym, jaką pozycję w danym momencie chce przyjąć – ustawiając kąt nachylenia oparcia, podnosząc się do pozycji siedzącej lub leżącej.

Łóżko rehabilitacyjne – dobre w szpitalu i w domu

Łóżka rehabilitacyjne bywają mylnie kojarzone jedynie ze szpitalami, specjalistycznymi ośrodkami rehabilitacyjnymi czy domami opieki. Mogą być bowiem bez przeszkód wykorzystywane również w mieszkaniach, gdzie przebywają pacjenci przewlekle chorzy, niepełnosprawni, osoby starsze lub po zawale czy udarze mózgu.

Współczesne modele łóżek rehabilitacyjnych wyposażone są w kółka, które zapewniają ich sprawne ustawienie. Ponadto posiadają także barierki zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem, co jest szczególnie ważne przy chorobie Alzheimera. Na rynku można spotkać także warianty z ruchomym stolikiem, służącym do podawania jedzenia, stojakiem na kroplówkę oraz wysięgnikiem.