Łóżko kojarzy się zdecydowanej większości z nas z komfortem i domowym ciepłem. Spędzamy w nim przeciętnie 8 godzin w ciągu dnia, śpiąc lub po prostu się relaksując. Niestety, zdarzają się sytuacje, które wymuszają dłuższe korzystanie z łóżka lub nawet uniemożliwiają wstanie z niego. Choć powody mogą być różne (choroby, duża waga ciała), uniwersalnie zaleca się korzystanie z tzw. łóżka rehabilitacyjnego. Co warto o nim wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Łóżko rehabilitacyjne należy odpowiednio dobrać do wagi bądź schorzenia, na jakie cierpi osoba z niego korzystająca. To absolutnie podstawowa kwestia, gdyż od tego w znacznej mierze zależy komfort życia chorego. Zdecydowana większość oferowanych na rynku modeli to tzw. łóżka łamane. Swoją nazwę zawdzięczają podziałowi łoża na segmenty, zwykle 4, których ułożenie da się regulować (w obszarze tułowia, ud oraz podudzi, odcinek w okolicach kręgosłupa jako jedyny jest nieruchomy). Odcinki te sterowane są elektrycznie za pomocą pilota, którego może używać zarówno opiekun, jak i sam chory, co sprawia, że jest on bardziej samodzielny. Z pomocą pilota można ponadto zmieniać wysokość łóżka, a także regulować uniesienie lub opuszczenie zagłówków. Można je więc w pełni spersonalizować, by wybrana konfiguracja jak najbardziej odpowiadała osobistym preferencjom.

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów łóżek rehabilitacyjnych. Do najbardziej powszechnych zaliczają się łóżka ortopedyczne, doceniane za wyjątkowy komfort oraz możliwość wygodnego sterowania ułożeniem poszczególnych segmentów. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są rehabilitacyjne łóżka dla otyłych, zwane również bariatrycznymi. Posiadają one specjalnie wzmocnioną konstrukcję oraz umożliwiają regulację zarówno długości, jak i szerokości podłoża. Dla młodszych pacjentów przewidziane są mniejsze łóżka z podwójnym zakresem regulacji. Osobną kategorię stanowią łóżka rehabilitacyjne mechaniczne, które wymagają regulacji manualnej przez osobę trzecią.