Łazienka przyjazna osobie niepełnosprawnej

lazienka-inwalidaOpieka nad osobą starszą lub niepełnosprawną wymaga nieraz wprowadzenia do domu rozwiązań, które stosuje się w szpitalach i innych placówkach medycznych. Dzięki nim osoba, którą się opiekujemy, może czuć się w miarę samodzielna, a my nie musimy martwić się, że zrobi sobie jeszcze większą krzywdę podczas wykonywania codziennych czynności. Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu jest łazienka, a dokładnie wanna. Podczas wschodzenia do niej lub wychodzenia z niej osoba niepełnosprawna może łatwo się potknąć, lub poślizgnąć. Dlatego warto wyposażyć łazienkę w kilka dodatkowych akcesoriów.

Specjalne ławeczki

Każdy dobrze wyposażony sklep medyczny posiada w swojej ofercie specjalne ławeczki nawannowe, które ułatwiają wejście do wanny i wyjście z niej osobie starszej. Zasada działania ławeczki jest prosta: chory siada na specjalnym siedzisku, które się obraca. Dzięki temu nie musi przekładać nogi przez ścianę wanny i ryzykować poślizgnięcia się, gdy z niej wstaje. Jeśli chodzi osoby posiadające prysznic, mogą one wyposażyć łazienkę w specjalną ławeczkę kąpielową. Ławeczkę po prostu wstawia się pod prysznic, dzięki czemu osoba mająca problemy z poruszaniem się, może się wygodnie pod nim umyć. Ławeczki zazwyczaj wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki którym łatwiej jest z nich wstać. Ławeczki o bardziej skomplikowanej konstrukcji pełnią też funkcję toaletową. Mają specjalne wycięcie, które można zintegrować z pojemnikiem sanitarnym.

Uchwyty łazienkowe

Osoby starsze, często nie potrzebują tak zaawansowanych rozwiązań, jak ławeczki. Czasami wystarczy im kilka dodatkowych uchwytów w łazience, dzięki którym będą mogły swobodnie się poruszać. Przykładem może być uchwyt odchylany przy toalecie, dzięki któremu osobie chorej lub starszej wygodniej jest z niej wstać. Warto także pomyśleć o uchwytach przy wcześniej wspomnianej wannie, by ułatwić seniorowi wchodzenie do niej i wyjście po kąpieli.