Przywracanie sprawności fizycznej i wyeliminowanie dolegliwości chorobowych jest możliwe dzięki sprzętowi rehabilitacyjnemu. Osobom niepełnosprawnym ruchowo zalecane są przez lekarza ortopedę lub chirurga, ćwiczenia i zabiegi w wyznaczonych ośrodkach zdrowia. Placówka medyczna musi dysponować odpowiednim sprzętem, przywracającym im całkowitą lub częściową sprawność fizyczną. Wszystko zależy od stanu zdrowia. Chodzi o to, żeby pacjent o ile to możliwe, odzyskał kondycję, ale przynajmniej mógł się samodzielnie poruszać. Rehabilitację przeprowadzają fizykoterapeuci, ale posiadając sprzęt w domu, można przyspieszyć proces leczenia. W praktyce wygląda to tak, że pacjenci mają wyznaczoną ilość godzin na ćwiczenia, co jest stanowczo za mało. Poza tym muszą dojechać do fizykoterapeuty, co jest dyskomfortem. Z tego względu warto posiadać sprzęt rehabilitacyjny w domu, by móc kontynuować rehabilitację. Sklep medyczny i wypożyczalnia medyczna ZDROWIE oferuje sprzęt rehabilitacyjny, który można wynająć, co jest opłacalne, w przypadku np. łóżek elektrycznych czy wózków inwalidzkich, jeśli niepełnosprawność jest czasowa. Po powrocie do zdrowia można go zwrócić. Jeśli natomiast stan chorego jest bardzo poważny i powrót do pełnoprawności jest wielką niewiadomą, najlepszym wyjściem, jest zakup sprzętu. Osobom niepełnosprawnym rehabilitacja daje szanse na samodzielność, ale też pomaga tym, którzy sprawują nad nimi opieką.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny i medyczny jest niezbędny?

Sprzęt medyczny możemy wynająć, co jest wygodną opcją. Jeśli chcemy zakupić, powinniśmy uzyskać dofinansowanie, ponieważ jest drogi. Sklep Medyczny Zdrowie z Bydgoszczy oferuje wysokiej jakości sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny i medyczny. W ofercie znajdziemy, m.in.: wózki inwalidzkie, protezy, ortezy ortopedyczne, łóżka elektryczne, medyczne i rehabilitacyjne, akcesoria do rehabilitacji, wkładki ortopedyczne, obuwie profilaktyczne dla dorosłych i dzieci; poduszki ortopedyczne, protezy piersi, pieluchomajtki, majtki chłonne i pieluchy anatomiczne, sprzęt stomijny, sprzęt elektromedyczny, produkty kompresyjne, produkty urologiczne, kosmetyki myjąco-pielęgnacyjne, bielizna damska, peruki. W sklepie medycznym wypożyczymy lub zakupimy nie tylko sprzęt rehabilitacyjny, ale także materace i poduszki przeciwodleżynowe. Są bardzo pożądane dla chorych, ponieważ odleżyny tworzą się bardzo szybko, a są trudne do wyleczenia. Stosując profilaktycznie, zapobiegniemy powstawaniu ran. Chcąc umożliwić osobom niepełnosprawnym i chorym najlepsze warunki i odpowiednią opiekę, możemy zaopatrzyć się w urządzenia i akcesoria, które ułatwiają opiekę, zwłaszcza gdy w domu mamy osobę leżącą.

Kiedy przysługuje refundacja z NFZ na sprzęt rehabilitacyjny?

Odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny jest niezbędny dla osób po wypadku lub po przebytym zabiegu chirurgicznym, w wyniku którego czasowo lub na utraciły naturalną sprawność ruchową. Urządzenia umożliwiają zwiększenie samodzielności. Pacjenci korzystają z różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Jeśli objęci są ubezpieczeniem, mogą skorzystać z dofinansowania przez NFZ. Ubieganie się o refundację określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Chcąc uzyskać środki, należy uzyskać zlecenie zaopatrzenia od lekarza. Dokument może wystawić, m.in. lekarz specjalista lub podstawowej opieki zdrowotnej; fizjoterapeuta, pielęgniarka i położna. Po otrzymaniu zlecenia trzeba przyjść z dowodem osobisty i potwierdzić w oddziale NFZ, zgodnie z miejscem zarejestrowania. Sprzęt można odebrać na terenie całego kraju, w wybranym punkcie, który ma podpisaną umowę z NFZ. Nie obowiązuje rejonizacja. Refundacja przysługuje tylko do wysokości limitu określonego przez MZ. Jeśli cena wybranego produktu jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent musi dopłacić różnicę między ceną brutto a kwotą refundacji. Osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać dodatkowo o dofinansowanie z PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, ale przyznawana jest według kryterium dochodowego.