Kompresjoterapia to metoda stosowana podczas walki z  chorobami układu żylnego – w tym z żylakami, która polega na regularnym noszeniu bielizny uciskowej. Codzienne nakładanie podkolanówek przeciwżylakowych nie eliminuje problemu, ale zapobiega rozwojowi powikłań i pomaga łagodzić objawy. Pod warunkiem oczywiście, że prawidłowo się je nosi.

Podkolanówki przeciwżylakowe – co to takiego?

Podkolanówki przeciwżylakowe to specjalny elastyczny i uciskowy sprzęt, którego zadaniem jest wytwarzanie nacisku na nogi i poprawianie stanu żył. Dzięki temu, że wywierają, nacisk na stopy i kostki – ucisk dozowany – wspomagają przepływ krwi i pomagają jej płynąć z powrotem do serca. Ucisk w podkolanówkach jest precyzyjnie obliczony i zmniejsza się od kostki ku górze. Wyroby uciskowe stosowane są profilaktycznie, aby  uniknąć wystąpienia niewydolności żylnej nóg, pomocniczo przy zakrzepicy żylnej oraz w celu zapobiegania wystąpienia zespołu pozakrzepowego. Podkolanówki lecznicze należy dobierać w sklepie medycznym lub w aptece. Podstawą działania jest ich odpowiednie noszenie.

Podkolanówki uciskowe – jak długo trzeba nosić?

Podkolanówki uciskowe należy wciągnąć na nogi przed pojawieniem się obrzęków, czyli zaraz po wstaniu z łóżka. Istotne jest odpowiednie zakładanie bielizny uciskowej – nieodpowiednio założona może bardzo zaszkodzić. Dlatego nałożoną podkolanówkę przeciwżylakową trzeba dokładnie wygładzić, aby fałdy nie blokowały przepływu krwi. Przed pójściem spać podkolanówki należy ściągnąć – wyjątek mogą stanowić sytuacje występujące po operacji żylaków lub innych operacjach. Bardzo istotna jest regularna wymiana podkolanówek, które po kilku miesiącach  tracą swoje właściwości. Przy każdej wymianie warto skonsultować z lekarzem stopień ucisku.