Czym są balkoniki rehabilitacyjne?

Balkoniki, zwane inaczej chodzikami dla niepełnosprawnych, to rodzaj przyrządu rehabilitacyjnego o niewielkiej wadze (tworzywem najczęściej wykorzystywanym do ich produkcji jest aluminium) oraz dużej mobilności. Przeznaczone są do użytku przez osoby starsze i ograniczone ruchowo, np. z powodu choroby. Balkonik wspomaga wykonywanie podstawowych czynności, takich jak siadanie czy wstawanie, a także ogólne poruszanie się. Warto pamiętać o tym, że o ile starsze modele chodzików wymagały pewnego i mocnego chwytu przy korzystaniu z nich, tak najnowsze modele można w pełni dopasować do osobistych preferencji i stanu zdrowia.

Podstawowe rodzaje chodzików

Dobranie odpowiedniego balkonika dla niepełnosprawnych zależy przede wszystkim od przypadłości, na którą cierpi rehabilitowany, oraz od stopnia jego samodzielności i sprawności przemieszczania się. Wyróżnia się następujące rodzaje chodzików:

  • balkonik ambona (tzw. podpórka ambona) – pomaga w utrzymaniu pionowej pozycji zarówno osobom starszym, jak i niepełnosprawnym; ten typ balkonika inwalidzkiego oprócz kółek z hamulcami dysponuje także podłokietnikami, które poprawiają komfort użytkowania
  • balkonik kroczący – ułatwia osobie rehabilitowanej utrzymanie wyprostowanej pozycji, pomaga w chodzeniu oraz dopasowuje się do zakresu ruchu; zamiast kółek posiada zamontowane nakładki antypoślizgowe
  • balkonik trójkołowy (opcja dla aktywnych) – chodziki te dzięki dużym kółkom są świetnie przystosowane do poruszania się po nierównej nawierzchni, np. po chodnikach czy ulicach.