Kiedy nabycie balkonika dla niepełnosprawnych to dobry pomysł?

balkonik

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętów rehabilitacyjnych, ułatwiających poruszanie się osobom w podeszłym wieku bądź niepełnosprawnym ruchowo. Poza tymi najbardziej oczywistymi, do których zaliczają się kule oraz wózek inwalidzki, wyróżnia się także balkoniki rehabilitacyjne. Są one rozwiązaniem pośrednim, o którym dość często się zapomina. Co więc warto mieć na uwadze, decydując się na balkonik dla niepełnosprawnych?

Czym są balkoniki rehabilitacyjne?

Balkoniki, zwane inaczej chodzikami dla niepełnosprawnych, to rodzaj przyrządu rehabilitacyjnego o niewielkiej wadze (tworzywem najczęściej wykorzystywanym do ich produkcji jest aluminium) oraz dużej mobilności. Przeznaczone są do użytku przez osoby starsze i ograniczone ruchowo, np. z powodu choroby. Balkonik wspomaga wykonywanie podstawowych czynności, takich jak siadanie czy wstawanie, a także ogólne poruszanie się. Warto pamiętać o tym, że o ile starsze modele chodzików wymagały pewnego i mocnego chwytu przy korzystaniu z nich, tak najnowsze modele można w pełni dopasować do osobistych preferencji i stanu zdrowia.

Podstawowe rodzaje chodzików

Dobranie odpowiedniego balkonika dla niepełnosprawnych zależy przede wszystkim od przypadłości, na którą cierpi rehabilitowany, oraz od stopnia jego samodzielności i sprawności przemieszczania się. Wyróżnia się następujące rodzaje chodzików:

  • balkonik ambona (tzw. podpórka ambona) – pomaga w utrzymaniu pionowej pozycji zarówno osobom starszym, jak i niepełnosprawnym; ten typ balkonika inwalidzkiego oprócz kółek z hamulcami dysponuje także podłokietnikami, które poprawiają komfort użytkowania
  • balkonik kroczący – ułatwia osobie rehabilitowanej utrzymanie wyprostowanej pozycji, pomaga w chodzeniu oraz dopasowuje się do zakresu ruchu; zamiast kółek posiada zamontowane nakładki antypoślizgowe
  • balkonik trójkołowy (opcja dla aktywnych) – chodziki te dzięki dużym kółkom są świetnie przystosowane do poruszania się po nierównej nawierzchni, np. po chodnikach czy ulicach.