Jak prawidłowo używać kul rehabilitacyjnych?

chodzenie o kulach ortopedycznychWybór i korzystanie z odpowiednich kul rehabilitacyjnych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych czynności szczególnie, gdy używa się ich pierwszy raz w życiu. By zagwarantować sobie jak najwyższy komfort użytkowania, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak ich rodzaj czy dopasowany rozmiar. Jak więc prawidłowo wybrać i korzystać z kul rehabilitacyjnych?

Kiedy stosować kule inwalidzkie? 

Kule ortopedyczne są niezbędnym rozwiązaniem zarówno dla osób o stwierdzonej trwałej niepełnosprawności i upośledzeniu ruchowym, jak i dla tych, które przechodzą okres rehabilitacji po przeprowadzonym zabiegu ortopedycznym lub po przebytym urazie (np. zerwanie więzadła w kolanie). Głównym zadaniem kul inwalidzkich jest odciążenie chorej nogi. Pozostałe czynniki, które wymagają ich stosowania, to m.in podeszły wiek lub amputacja kończyny.

Rodzaje kul ortopedycznych

Wyróżnia się dwa rodzaje kul rehabilitacyjnych – łokciowe oraz pachowe. Kule łokciowe są zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, głównie w terapii pourazowej i w leczeniu chorób zwyrodnieniowych. Długotrwałe korzystanie z nich nie powoduje uczucia dyskomfortu, czego nie można niestety powiedzieć o ortopedycznych kulach pachowych, których specyficzna konstrukcja może po pewnym czasie użytkowania wywołać nieprzyjemny ból i ucisk w okolicach ramion. Kule pachowe wykorzystywane są głównie przez osoby, które z jakichś względów nie są w stanie ich chwycić i bezpiecznie się na nich opierać (np. przez niesprawność dłoni), a także w przypadkach rehabilitacji wymagącej kompletnego odciążenia jednej kończyny.

Jak dobrać kule rehabilitacyjne?

Przy zakupie kul ortopedycznych należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 

  • uchwyt (twardy, miękki, anatomiczny),
  • wagę,
  • parametry wytrzymałościowe (dopuszczalny udźwig),
  • typ obejmy przedramienia w kulach łokciowych,
  • regulację wysokości kuli (regulacja teleskopowa lub skokowa),
  • akcesoria (odblaskowe detale, antypoślizgowe nasadki).