Problem powstawania bolesnych i uciążliwych miejscowych martwic tkanek zwanych odleżynami, dotyczy przede wszystkim pacjentów w śpiączce, z zaburzeniami czucia, a także osób starszych około 80 roku życia, leżących w łóżkach z powodu ciężkich chorób i poważnych niedowładów aparatu ruchu. Ponadto w grupę ryzyka wpisane są osoby w różnym wieku, poruszające się za pomocą wózków inwalidzkich. W naszym artykule przyglądamy się specyfice działania poduszek przeciwodleżynowych. Zapraszamy do lektury.

Jak powstają odleżyny?

W wyniku niekorzystnych okoliczności, np. długotrwałego unieruchomienia ciała w pozycji siedzącej lub leżącej, na skutek przewlekłej choroby lub urazu kończyn, może dojść do zbyt długiego i nierównomiernego ucisku naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest miejscowe niedokrwienie i niedotlenienie tkanek ciała. W przypadku braku interwencji może wystąpić martwica wszystkich warstw skórnych i podskórnych, na skutek czego powstają rany sięgające do mięśni, a nawet do kości.

Poduszka Przeciwodleżynowa

W ofercie sklepu medycznego można dziś znaleźć produkty przeciwodleżynowe. Mogą to być specjalnie skonstruowane materace lub poduszki. Dzisiaj przyjrzymy się szerzej poduszkom. Wśród asortymentu są dostępne poduszki przeciwodleżynowe, których zadaniem jest zarówno profilaktyka oraz takie, które są przeznaczone do początkowej terapii przeciwodleżynowej – gdy występuje nieblednący rumień. Wśród konkretnych modeli znajdziemy poduszki przeciwodleżynowe pneumatyczne:

  • w wersji na siedzisko wózka inwalidzkiego, w celu utrzymania prawidłowej postawy ciała; zbudowana z pianki VISCO-ELASTYCZNEJ z pamięcią kształtu i samopompującym systemem komór pneumatycznych; poprawia stabilizację użytkownika, dzięki pokrowcowi z tkaniny paroprzepuszczalnej i antypoślizgowej.
  • w wersji dla osób, które w większości czasu siedzą, ale są w stanie zmieniać pozycje siedzenia. Dotyczy osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim oraz osób starszych z problemami z narządem ruchu. Stosowana w profilaktyce przeciwodleżynowej, ma wbudowany automatyczny zawór bezobsługowy, z funkcją konfiguracji kształtu według cech fizycznych użytkownika.

Warto również zwrócić uwagę na poduszkę do siedzenia typu jeż – posiada wyprofilowaną powierzchnię, wykonaną z nietoksycznej i antyalergicznej pianki poliuretanowej z wypustkami, które masują skórę, pobudzając w ten sposób krążenie krwi. Taka budowa poduszki pozwala na swobodna cyrkulację powietrza wokół skóry oraz równomierne rozłożenie nacisku ciała podczas siedzenia na wózku inwalidzkim oraz w przypadku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej podczas pracy, np. przy komputerze.

Propozycja o podobnych właściwościach jest poduszka przeciwodleżynowa BioFloteTM 1 PLUS, która różni się struktura i budową, ale zapewnia redukcje nacisku podłoża na ciało użytkownika nawet do 35% i pomaga w utrzymaniu swobodnego przepływu krwi oraz dopasowuje się do kształtu miednicy.