Czym są odleżyny i jak dbać o skórę?

odleżyny

Osoby chore i niepełnosprawne, które są przykute do łóżka lub poruszają się na wózku inwalidzkim, często cierpią z powodu odleżyn. Odleżyny to rany, które powstają w miejscach przez długi czas uciskanych np. przez materac, kołdrę czy siedzisko wózka. W przypadku osób leżących najszybciej pojawiają się tam, gdzie ciało ma najsilniejszy kontakt z materacem: na potylicy, pośladkach, łokciach i piętach.

Odleżyny przypominają najpierw niewielkie zaczerwienienia, zaniedbane jednak przekształcają się w spore rany, które mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego. Trudno się je leczy, dlatego lepiej im zapobiegać.

Produkty przeciwodleżynowe

Osobie chorej warto sprezentować profesjonalne produkty przeciwodleżynowe, takie jak materac czy poduszka. Wywierają one mniejszy nacisk na ludzkie ciało. Produkty przeciwodleżynowe nie zastąpią jednak cierpliwej opieki nad chorym. Osoba opiekująca się chorym powinna zadbać o to, by w łóżku nie znalazło się nic, co może dodatkowo podrażniać skórę – pomarszczone prześcieradło, okruchy jedzenia itp. Musi też pamiętać o masowaniu miejsc podatnych na powstawanie odleżyn, by skóra lepiej się ukrwiła. Wskazane jest też, by wykonywała z chorym proste ćwiczenia, polegające na zginaniu rąk i nóg. W przypadku osób, które chociaż minimalnie mogą ruszać się same, warto pomyśleć o wynajęciu lub zakupie łóżka rehabilitacyjnego, na którym chory będzie mógł zmieniać pozycje sam. Jeśli nie jest to możliwe, osobie przykutej do łóżka trzeba zmieniać pozycję co około 3 godziny, by łóżko, pościel i poduszka dotykały innych części ciała.

Leczenie odleżyn

Lekkie odleżyny zazwyczaj udaje się wyleczyć osobom opiekującym się chorym. Do tego celu wystarczą specjalne maści, które nawilżają skórę, ale pozwalają jej też oddychać. Trudniejsze, jątrzące się rany musi obejrzeć lekarz i dopiero on zadecyduje, jak należy z nimi postępować. Odleżyny sprawiają choremu ogromny dyskomfort i ból, dlatego należy robić wszystko, by nie dopuścić do ich powstawania.