Jak działa materac przeciwodleżynowy

Pozycja pacjenta leżącego powinna być zmieniana co najmniej raz na cztery godziny. W rzeczywistości jednak nie zawsze jesteśmy w stanie tak zaplanować swój dzień, by móc tego dopilnować. Dlatego jeżeli nie możemy asystować choremu w określonych porach, a nasz budżet nie pozwala na zatrudnienie opiekuna, postawmy na rozwiązanie, jakim jest materac przeciwodleżynowy. Wyjątkowa budowa takiego materaca polega na zastosowaniu specjalistycznej techniki zmiennociśnieniowej umożliwiającej zróżnicowanie uciskania w ciele chorego tych tkanek, które dotykają podłoża podczas leżenia. Najbardziej zadowalające efekty osiągniemy, używając pompowanych materacy zmiennociśnieniowych, których działanie opiera się na regulacji ciśnienia oraz ruchu komór wewnątrz przyrządu.

Dzięki stosowaniu materaca przeciwodleżynowego praca tkanek jest nieustannie stymulowana, mają też one dostęp do wymaganej ilości powietrza. Tym samym zaś oddalone zostaje ryzyko powstania przekrwień, a w konsekwencji bolesnych i niebezpiecznych odleżyn. Ponadto sprzęt ten zwiększa prawidłowe krążenie krwi poprzez utrzymywanie intensywności procesów zachodzących w komórkach skóry oraz naczyniach włosowatych. W ten sposób redukowane jest niebezpieczeństwo wystąpienia martwicy.

Materac przeciwodleżynowy pomaga też regulować wilgotność skóry oraz temperaturę ciała osoby leżącej. Jest to tym bardziej istotne, że nadmiar potu i przegrzanie sprzyjają tworzeniu się odleżyn – w dodatku w ciepłych i wilgotnych miejscach na skórze może dojść do rozwoju bakterii.