Balkoniki do chodzenia. Co warto o nich wiedzieć?

web-ECO-light-v2-basket-out-2013-300x249Balkoniki do chodzenia są wspaniałą pomocą dla osób cierpiących na zaburzenia ruchu kończyn dolnych. Są one problemem osób starszych, lecz mogą być spowodowane także chorobą czy wypadkiem. Aby dana osoba mogła korzystać z balkonika, musi mieć sprawne ręce.

Różne rodzaje balkoników

Balkoniki do chodzenia dostępne są w wielu różnych wersjach. Najpopularniejsze są balkoniki kroczące, które mają cztery nogi, zakończone podkładkami antypoślizgowymi. Pacjent po prostu przestawia balkonik przed sobą. Dostępne są również balkoniki, które na dwóch nogach mają kółka. Ułatwiają one poruszanie się z balkonikiem zwłaszcza na zewnątrz, np. gdy balkonik trzeba wepchnąć na krawężnik. Niektóre balkoniki do chodzenia można łatwo wyposażyć w koszyk, dzięki czemu senior może sam wybrać się na niedaleki spacer lub drobne zakupy. Część balkoników jest dość szeroka, przez co są bardzo stabilne i wygodne nawet jako pomoc przysiadaniu. Inne z kolei są węższe, o wiele wygodniejsze do poruszania się np. po mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest to, aby pacjent przed zakupem balkonika mógł przetestować kilka modeli i wybrać taki, z którym czuje się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo.

Kupić, czy wypożyczyć?

Osoby opiekujące się pacjentami z zaburzeniami ruchu kończyn dolnych, często zastanawiają się, czy balkonik do chodzenia lepiej jest kupić, czy wynająć. Decyzję powinno się podjąć, biorąc pod uwagę stan osoby chorej. Jeśli rokuje na poprawę, a balkonik jest potrzebny tylko chwilowo, do rehabilitacji (np. po wypadku samochodowym), ekonomiczniej jest go wynająć. Gdy przestanie być potrzebny, po prostu oddaje się go do wypożyczalni. Z kolei, jeśli opiekujemy się seniorem, który ma problemy z poruszaniem się, a jego stan z czasem pogarsza się, lepszym wyborem jest zakup wysokiej jakości balkonika, który umożliwi mu samodzielność przez długi czas. Niewiele osób wie o tym, że do Narodowego Funduszu Zdrowia można ubiegać się o refundację balkonika. Wymaga to załatwienia kilku nieuciążliwych formalności. Zgodę na refundację należy załatwić przed zakupem.